Oscary 2015


Oscary 2015 – najwyższa pora zacząć zabawę w typowania oscarowe. W tamtym roku wyglądało to tak And The Oscar Goes To… a sama relacja live tak.  W niedzielę wieczorem również będę skrobał live, chyba, że połamię się na nartach ;-) W tym roku w kategorii najlepszy film mamy prawdziwą wojnę, dwa filmy ciężkiego kalibru: Boyhood i Birdman (które zgarniały przedoscarowe nagrody i są faktycznie najlepsze w całej stawce). Poza tym jest świetny Whiplash i ciekawy Grand Budapest Hotel. By nie przedłużać przechodzę do omówienia najważniejszych kategorii.

Oscary 2015

Oscars_2015_nominations

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Nominacje: Marion Cotillard,  Julianne Moore, Reese Whiterspoon, Felicity Jones , Rosamund Pike

Niestety nie widziałem jeszcze Wild i Dwa dni, jedna noc, ale słyszałem wiele dobrego o roli Cotillard. Murowanym faworytem w tej kategorii jest Moore, z rolą skrojoną pod Oscara. Niespodzianek tutaj nie przewiduję.

mój typ – Julianne Moore
głos Akademii – Julianne Moore
zagrożenie – Marion Cotillard

Oscary 2015 - Julianne Moore

Oscary 2015 – Julianne Moore

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Nominacje: Patricia Arquette, Meryl Streep, Keira Knightley, Emma Stone, Laura Dern

Nie widziałem filmu Tajemnice lasu. Streep chyba już dozgonnie będzie zbierać nominacje, w czymkolwiek i jakkolwiek zagra. Nie przypuszczam, by dostała ponownie Oscara. Arquette jest faworytem bukmacherów, zgarniała w drodze do Oscarów większość nagród. Jednak ja tutaj stawiam na Stone, za genialną scenę na zapleczu broadwayowskiego teatru.

mój typ – Emma Stone
głos Akademii – Patricia Arquette
zagrożenie – Emma Stone

Oscary 2015 - Emma Stone (Birdman)

Oscary 2015 – Emma Stone (Birdman)

Najlepszy aktor drugoplanowy

Nominacje: J.K Simmons, Ethan Hawke, Mark Ruffalo, Edward Norton, Robert Duvall

Jedna z nielicznych kategorii, gdzie mamy zatrzęsienie wielkich ról i popisów aktorskich. Simmons i Hawke są faworytami, ale przecież i Rufallo i Norton zagrali świetnie swe role. Nikt na nich nie stawia, więc może tak trochę z przekory…

mój typ – Edward Norton
głos Akademii – J.K Smmons
zagrożenie – Ethan Hawke

Oscary 2015 - Michael Keaton, Edward Norton (Birdman)

Oscary 2015 – Michael Keaton, Edward Norton (Birdman)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Nominacje: Michael Keaton, Steve Carell, Bradley Cooper, Eddie Redmayne, Benedict Cumberbatch

Ponownie – dwóch murowanych faworytów – Keaton i Redmayne. Cumberbatch się nie liczy. Ucharateryzowany Carell mnie nie kupił i według mnie w ogóle w tej kategorii nie powinien się znaleźć (drugoplanowa rola). I polecę trochę kontrowersją: Ruffalo i Tatum byli zdecydowanie lepsi w Foxcatcher.  Jestem niemal pewien, że Akademia nagrodzi Redmayne’a, gdyż to typowa rola oscarowa (zresztą świetna, ale w przeciętnym filmie). Chyba, że akademii wyjdzie jakaś strasznie mała liczba statuetek dla Birdmana, wtedy Keaton ma szansę. Cooper może by się liczył w tej kategorii, gdyby nie było wcześniej wymienionych faworytów.

mój typ – Michael Keaton
głos Akademii – Eddie Redmayne
zagrożenie – Michael Keaton

Oscary 2015 - Eddie Redmayne

Oscary 2015 – Eddie Redmayne

Najlepszy scenariusz adaptowany

Nominacje: Gra tajemnic, Whiplash, Teoria wszystkiego, Snajper, Wada ukryta

mój typ – Whiplash
głos Akademii – Snajper
zagrożenie – Gra tajemnic

Oscary 2015 - Gra tajemnic

Oscary 2015 – Gra tajemnic

Najlepszy scenariusz oryginalny

Nominacje: Boyhood, The Grand Budapest Hotel,  Birdman, Nocny strzelec, Foxcatcher

Hmm…. waga ciężka. A to ze względu na Boyhood i Birdmana. Ale wszystkie znaki na niebie  i ziemi wskazują na The Grand Budapest Hotel.  Ja stawiam na scenariuszowy pomysł Inarritu.

mój typ – Birdman
głos Akademii – The Grand Budapest Hotel
zagrożenie – Gra tajemnic

Oscary 2015 - The Grand Budapest Hotel

Oscary 2015 – The Grand Budapest Hotel

Najlepsze zdjęcia

Nominacje: Ida, Birdman, Mr. Turner, Niezłomny, Interstellar

Nie widziałem Mr. Turner i Niezłomnego. Wydaje się, że  finałowa walka o najpiękniejsze zdjęcia rozegra się między Idą i Birdmanem. Zakładając, że Ida dostanie Oscara w innej kategorii, tutaj statuetkę powinien zgarnąć Birdman. Emmanuel Lubezki po raz kolejny udowadnia, że należy do najgenialniejszych operatorów. Jego pseudomastershot w labiryncie teatralnych korytarzy będzie jeszcze długo wspominany.

mój typ – Birdman
głos Akademii – Birdman
zagrożenie – Ida

Oscary 2015 - Ida

Oscary 2015 – Ida

Najlepsza muzyka

Nominacje: Interstellar, The Grand Budapest Hotel, Gra tajemnic,  Mr. Turner, Teoria wszystkiego

Na muzykę w Grze tajemnic (w ogóle była?) i Teorii wszystkiego nie zwróciłem uwagi. Muzyka w filmie Andersona była Andersonowa – Desplat nie zawiódł i jest chyba faworytem. W recenzji Interstellar pisałem, że Zimmer mocno szarżował ze swoją patetyczną muzyką, ale to właśnie do motywu przewodniego z filmu Nolana o dziwo wracam po jakimś czasie. Cholera.

mój typ – Interstellar
głos Akademii – The Grand Budapest Hotel
zagrożenie – Interstellar

Oscary 2015 - Interstellar

Oscary 2015 – Interstellar

Najlepsza animacja

Nominacje: Wielka Szóstka, Pudłaki,  Jak wytresować smoka 2,  Song of the Sea, Tale of the Princess Kaguya

W tej kategorii zdecydowanie brakuje Lego The Movie, który był rewelacyjny. Nominowane to klasyczne siódemki. Biały robot miał kilka śmiesznych scen i to pewnie wystarczy, by przebić Szczerbatka.

mój typ – Wielka Szóstka
głos Akademii – Wielka Szóstka
zagrożenie – Jak Wytresować Smoka 2

BH6_both

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Nominacje: Ida, Lewiatan, Dzikie historie, Mandarynki, Timbuktu

Widziałem z tego zestawienia tylko Idę, która pewnie stoczy bój z nagradzanym Lewiatanem. Podobno Dzikie historie i Mandarynki trzymają równie wysoki poziom. Oczywiście trzymam kciuki za polski film, za cudne kadry i aktorstwo.

mój typ – Ida
głos Akademii – Ida
zagrożenie – Lewiatan

Oscary 2015 - Ida

Oscary 2015 – Ida

Najlepszy reżyser

Nominacje: Richard Linklater, Alejandro Gonzalez Inarritu, Morten Tyldum, Wes Anderson, Bennett Miller

W dwóch głównych kategoriach walczą dwa najlepsze filmy 2014 roku i ich reżyserowie. Przeczucie mówi, że najlepszym reżyserem ogłoszą Inarritu.

mój typ – Inarritu
głos Akademii – Inarritu
zagrożenie – Linklater

Oscary 2015 - Birdman

Oscary 2015 – Birdman

Najlepszy film

Nominacje: Snajper, Birdman, Boyhood, The Grand Budapest Hotel, Gra tajemnic, Selma, Teoria wszystkiego, Whiplash

Akademia lubuje się w filmach biograficznnopodobnych, więc do Whiplash, Boyhood, The Grand Budapest Hotel, Birdmana dokoptowała ważny film dla Amerykanów (American Sniper aka Snajper), mocno średnią Grę tajemnic (Imitation Game), Teorię wszystkiego (Theory of Everything) i Selmę. 

W związku z tym, że na stronie nie robiłem żadnych podsumowań 2014 roku, nie ma tu wzmianki, który film zrobił na mnie największe wrażenie w minionych 12 miesiącach. Mówiłem to tu, to tam – filmem roku był dla mnie bezdyskusyjnie Boyhood. W ogóle była to jedyna 10tka jaką wystawiłem w 2014 roku. Stąd dla mnie w tej kategorii zwyciezca może być tylko jeden. Co tu więcej dodawać. 10tki przecież nie zdarzają się często. Prozę życia i emocje cenię o oczko wyżej niż projekt Inarritu. I pomijam tu nawet pomysł kręcenia filmu przez 12 lat, po kilka dni w roku. Linklater nakręcił film, który kupuję całym sercem. Chyba na fanpage napisałem na gorąco po wyjścu z kina, że te 3 godziny filmu o dojrzewaniu chłopca i życiu jego rodziny, mógłbym oglądać jeszcze przez kolejnych 9. Dodam, że nie lubię długich filmów. Kapitalne kino. Brawo, brawo, brawo. Brawo Linklater, brawo aktorzy. Brawo.

Birdman to 9/10 i chyba tylko ten film może pokrzyżować plany Boyhood’owi w najważniejszej kategorii (od miesiąca piszę recenzję Birdmana i nie mogę skończyć). Dalej w stawce jest Whiplash 8/10 i kilka filmów dobrych: Snajper 7/10, The Grand Budapest Hotel 7/10 (tak tak, mi nie podszedł. Za dużo Andersona w Andersonie, no i większe wrażenie robiło jednak jego Moonrise Kingdom), Teoria wszystkiego 6/10, Gra tajemnic 5/10 (co on robi w tej stawce? tak, wiem, co robi :) ). Selmy niestety jeszcze nie widziałem. Nie ma co się rozpisywać, które filmy zostały pominięte – nominacje rządzą się swoimmi prawami.

Boyhood i Birdman były bezdyskusyjnie najlepszymi filmami w 2014 roku. Wybijają się nieprzeciętną wizją reżyserską. W dodatku nie są naszpikowane wodotryskami, a upchane treścią. Podejrzewam, że akademia rozdzieli nagrodę za najlepszy film i reżyserię (i w ogóle podzieli sporą część nagród tak, by żaden z tych filmów nie został pokrzywdzony). Życzę sobie, by w 2015 roku również nakręcono tak dobre kino, gdyż w ostatnich latach takich filmów nie mieliśmy.

Kończę ten wpis w drodze powrotnej z wyjazdu narciarskiego, na kolanie, w gąszczu mandżurów, spodni snowboardowych, sopli lodu zwisających z kaptura. Dlatego teraz chyba czas na publikację posta, by zdążyć jeszcze przed galą oscarową. Jak tylko dojadę do domu, to odpalam relacjonowanie live z ceremonii wręczenia Oscarów.

Błędy i formatowanie tekstu poprawię w domu :) WYBACZYĆ!!

mój typ – Boyhood
głos Akademii – Boyhood
zagrożenie – Birdman

Oscary 2015 - Boyhood

Oscary 2015 – Boyhood